کاربرد دوربین مداربسته در امنیت شهری

در چند سال اخیر بحث استفاده از دوربین های مداربسته در فضای عمومی شهری مطرح شده است که صرف نظر از تآثیر آن برای شناسایی و پیشگیری از جرم , بسیاری اعتقاد دارند که این دوربین ها میتوانند نقش بازدارندگی از جرم را داشته باشند و لذا باعث کاهش جرائم شهری شود .

کاربرد اصلی دوربین های مداربسته در دوربین های حفاظتی است اما کاربردهای آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود که شامل کاربرد هایی از قبیل پلیسی , نظامی , صنعتی , کنترل ترافیک و … میشود .

یکی از دلایل استفاده از دوربین مداربسته پیشگیری از جرم است , پیشگیری از جرم یعنی پیش بینی , شناسایی و ارزیابی خطر وقوع جرم و اتخاذ اقدامات لازم برای ازبین بردن یا کاهش آن .

یکی از مزایای بسیار مهم دوربین مداربسته بازدارندگی آن است چرا که این دوربین های هوشمند فرصت ارتکاب جرم را از مجرم میگیرد . تا چند سال پیش دوربین های مداربسته در بانک , موزه ها و مراکز امنیتی استفاده میشد اما امروزه این دستگاها در فعالیت های حفاظتی , امنیتی , اداری و … هم رایج شده است.

فواید سیستم های نظارتی

علاوه بر کاهش جرم میتواند فواید بسیار دیگری برای یک سیستم نظارتی برشمرد که برخی موارد از این جمله اند :

  • کاهش ترس از وقوع جرم
  • کمک به تحقیقلت پلیسی
  • مدیریت مکان
  • جمع آوری اطلاعات

اسنفاده از دوربین های مداربسته در برخی موارد نمی تواند موثر باشد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

وقتی چهره مجرم کاملا پوشیده باشد یا مجرم اطلاعات کامل و دقیقی درباره دوربین مداربسته داشته باشد

 اهمیت دوربین مداربسته در کنترل ترافیک

امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط gps به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند.تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می باشند.

خلاء قانونی استفاده از دوربین مداربسته

برای استفاده از دوربین مداربسته، قانون مدنی نداریم و این خلاء قانونی است. فیلم و عکس ضبط شده توسط دوربین در ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی جزو ادله اثبات جرم نیست و تنها میتواند در کنار سایر دلایل در اقناع قاضی موثر باشد

کشور دوربین‌های مدار بسته

بریتانیا با نصب یک دوربین به ازای هر ۱۴ نفر از جمعیت خود، بیش از همه کشورهای جهان بر قلمرو خود نظارت دارد. این کشور تنها یک درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده اما ۲۰ درصد از دوربینهای مداربسته کنترل در این کشور است.

قانون استفاده از دوربین مداربسته

ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات:در صورتیکه کسی از این فیلمها برای تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یابستگان او اقدام کند،  اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر  یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به موجب ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی، به مجازات ۱) شلاق تا ۷۴ ضربه یا ۲) زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد

سخن آخر

در حال حاضر محال است که از خیابانی عبور کنید که در آن دوربین‌های مداربسته دولتی یا خصوصی ناظر اعمال شما نباشند. دوربین‌های ترافیکی، دوربین‌های پلیس راهنمایی و رانندگی دوربین‌های کنترل طرح ترافیک، دوربین‌های بانک‌ها و موسسات مالی، دوربین‌های مداربسته شرکت‌ها و مغازه‌ها؛ همه چشمانی همیشه بیدار هستند که اعمال و رفتار شهروندان را زیر نظر دارند. با توجه به آنچه کارشناسان در این گفت‌وگو مورد تاکید قرار دادند تا زمانی که این دوربین‌ها اعمال و رفتار شهروندان را در محیط‌های عمومی زیر نظر داشته باشند، خط قرمزی نادیده گرفته نشده است برعکس این اقدام تاثیر بازدارند در ارتکاب جرایم دارد چراکه مجرمانی که می‌دانند اعمال آنها ۲۴ ساعت شبانه روز ثبت می‌شود، به راحتی اقدام به ارتکاب جرم نمی‌کنند.

به عبارتی هزینه‌های ارتکاب جرم برای این افراد بالا می‌رود. اما اگر این دوربین‌های مداربسته حریم خصوصی افراد را به خطر اندازد جرم و قابل تعقیب خواهد بود.

حریم خصوصی یکی از حقوق شهروندان محسوب می‌شود که به راحتی نمی‌توان آن را نقض کرد. بنابراین خط قرمز استفاده از دوربین‌های مداربسته، حریم خصوصی افراد است.

تا زمانی که این دوربین‌ها وارد این حریم نشده‌اند، جرمی را مرتکب نشده‌اند. استفاده از دوربین مداربسته برای اهداف مشروع قانونی و برای حفظ امنیت مشکلی به وجود نمی‌آورد. حریم خصوصی افراد در دولت جمهوری اسلامی ایران مصون است و هیچ کس حق ورود به آن را ندارد، مگر در مورد تزاحم حریم خصوصی با حقوق دیگران و یا تزاحم حریم خصوصی با مصالح عمومی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

14 + 12 =

فهرست